Dziękujemy za owocne spotkanie praktyków wokół tematu PV w ekranach akustycznych
Zaangażowanie, dobra atmosfera i niesłabnące dyskusje uczestników dały nam – organizatorom, wiele satysfakcji i energii do dalszego działania. Tematyka na spotkaniu była bardzo ciekawa i rozległa. Wystąpili m. in:
- O doświadczeniu w realizacji ekranów akustycznych Kohlhauer Volta® i nie tylko, w Europie mówił na naszym seminarium Rolf Willm, członek zarządu R. Kohlhauer GmbH odpowiedzialny za segment pozyskania energii. Rolf jest ekonomistą biznesowym i ekspertem ds. zrównoważonego rozwoju. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu biznesem, OZE i energetyce. Z pasją wdraża rozwiązania ekologiczne od fazy projektowej do wdrożenia.
- O naszej współpracy i innowacjach ML System S.A. podczas seminarium opowiedział Wojciech Strzałkowski w wystąpieniu pt. Zrównoważona Infrastruktura Transportu Lądowego – Technologia BIPV w Ekranach Akustycznych, przy wsparciu merytorycznym Damiana Staszewskiego. A w szczególności o tym, co można zmienić w budownictwie, by obiekty przemysłowe i ekrany akustyczne były jeszcze bardziej wydajne energetycznie? Jak można uczynić zakłady bardziej przyjaznymi dla środowiska? Co może zrobić biznes dla lokalnych społeczności i samorządów?
Partnerem naszego seminarium jest firma ML System S.A.. To wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim i należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie.
Rozmawialiśmy nie tylko o PV. Skupiliśmy w agendzie najciekawsze aspekty ochrony środowiska oraz ekspertów reprezentujących duże doświadczenie, takich jak:
- Marcin Kontek, CEO firmy Kon-TEC, opowiedział o magazynach energii i perspektywach ich wykorzystania w instalacjach PV. Pan Marcin to pionier technologii LiFePO4. Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie magazynowania energii elektrycznej, zwłaszcza w technologii litowo-jonowej. Brał udział w projekcie PARP i UE zakończonym wprowadzeniem autorskiego systemu zarządzania BMS, stosowanego w produkowanych przez Kon-TEC przemysłowych i kontenerowych magazynach energii.
- Adam Mielczarek, doradca zarządu ds. Innowacji ALFA BOND KOHLHAUER SP. Z O.O. przedstawił zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza i sposoby na ich neutralizację, także z wykorzystaniem PV. Adam to urodzony innowator, ma na swoim koncie kilka patentów. ABK ma ochronę środowiska w swoim DNA. Zajmujemy się nie tylko walką z hałasem ale i ze smogiem.
- Badania akustyczne ekranów jako pierwszy krok w ochronie środowiska przed hałasem to temat, który przybliżył uczestnikom Piotr Kokowski, ekspert w firmie Akustix Sp. z o.o. – której jest współwłaścicielem i członkiem zarządu. Firma jest jedynym akredytowanego laboratorium badawczym w Polsce.
- Strategię ESG jako klucz do sukcesu projektu zaprezentowała Aleksandra Pepłowska – ekspertka ESG w Envirly.
- Obecne na spotkaniu były także inne aspekty OchronaŚrodowiska w kontekście ekranów akustycznych. Np. pnącza. Na pewno widzieliście bariery pięknie obrośnięte roślinami, które teraz przebarwiają się na wszystkie kolory jesieni. Ekspert od roślin Cezary Podgórski opowiadał nam o zastosowaniu zieleni wertykalnej z wykorzystaniem systemów ekranów akustycznych.
Dlaczego nasadzenia roślin są dla ekranów świetnym rozwiązaniem? Ekrany akustyczne mogą być otoczone roślinami, które skutecznie absorbują CO2, pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia. Działa jak naturalny filtr powietrza. Mają zdolność do pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych oraz poprawy jakości powietrza. Dodatkowo, zielone ekrany akustyczne mogą wspierać lokalną bioróżnorodność, stanowiąc siedlisko dla owadów i ptaków. Roślinność pełni też inną rolę: zwiększa estetykę otoczenia.
Przebieg dzisiejszego spotkania praktyków daje nam odwagę do planowania kolejnego, dlatego ciekawi jesteśmy jakie tematy będą interesujące dla Państwa w przyszłości. Gdyby Państwo zechcieli się z nami podzielić pomysłami, zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego w zakładce kontakt: