Panele VOLTA dla klimatu
140 GWh energii elektrycznej rocznie można wyprodukować montując na wszystkich ekranach akustycznych, stworzonych przez grupę Kohlhauer, panele fotowoltaiczne VOLTA. Gdybyśmy zebrali je w jedno miejsce powstałaby druga pod względem wielkości farma solarna w Polsce. I to po uwzględnieniu pionowego usytuowania oraz rozmaitej ekspozycji względem południa, które łącznie obniżają efektywność średnio o jedną trzecią w stosunku do najbardziej korzystnego zorientowania paneli.
Moc takiej rozproszonej instalacji, przy założeniu pokrycia całych ekranów naszymi panelami z modułami 460 Wp, wynosiłaby około 200 MW. Tymczasem rekordowa na skalę Europy Środkowo-Wschodniej farma w Zwartowie na Pomorzu, oddana do użytku w 2022 roku, ma moc 204 MW. Po rozbudowie zaplanowanej na ten rok osiągnie 290 MW. Przykład ten pokazuje, jak ogromne możliwości drzemią w fotowoltaice zintegrowanej w ekranach akustycznych. Pomimo faktu, że w praktyce to przebieg drogi, torów kolejowych oraz usytuowanie zabudowań decyduje o stopniu nasłonecznienia.
Pionowa elektrownia miałaby jednak inną przewagę – wymaga bowiem… zero metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni terenu. Panele VOLTA montuje się w istniejących bądź powstających konstrukcjach ekranów, zachowując jednocześnie funkcję ograniczania hałasu. Wspomniana farma w Zwartowie zajmuje zaś 300 hektarów, a druga w kraju „zaledwie” 100 hektarów (Brudzew, moc 70 MW). Nawet jeśli zajmowane tereny to ziemia o niskiej klasie, to postawienie takiej instalacji wyklucza jakąkolwiek inną działalność w tym miejscu.
Coraz więcej klientów pyta o możliwość wymiany „starych” paneli na elementy Volta. Także nowe realizacje w znacznej części włączają możliwość produkcji prądu przy jednoczesnej ochronie przed hałasem.
Zapraszamy do współpracy!